Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta: kiedy nie jesteśmy zadowoleni z naszego życia seksualnego lub coś w naszej sferze seksualnej nas niepokoi. Jednak powodów może być bardzo wiele. Dlatego w dzisiejszym wpisie postaram się w punktach przybliżyć możliwe problemy, które jeśli nas dotyczą, warto skonsultować w gabinecie seksuologa:
– brak odczuwania przyjemności podczas seksu
– brak ochoty na seks, obniżony popęd seksualny
– odczuwanie bólu podczas stosunku
– trudności w osiągnięciu orgazmu
– trudności związane z akceptacją orientacji seksualnej
– problemy związane z identyfikacją płciową
– zaburzenia erekcji
– przedwczesny wytrysk
– uzależnienie od pornografii, masturbacji
– zaburzenia preferencji seksualnej, fetysze
Mam świadomość, że każdy z tych punktów wymaga szerszego omówienia. Niestety obawiam się, że gdybym chciała to zrobić za jednym razem ten wpis mógłby długością odstraszyć każdego. Dlatego sukcesywnie będę starała się opisywać każdy z wyżej wymienionych tematów.
Czego możesz spodziewać się po pierwszej konsultacji?
Zdarza się, że jedna konsultacja jest wystarczająca, aby rozwiać wątpliwości, z którymi zgłosiła się dana osoba. Wtedy spotkanie poświęcone jest przekazaniu najważniejszych informacji zgodnych z aktualną wiedzą seksuologiczną i nie ma konieczności kontynuacji spotkań. Jednak w większości przypadków jedna konsultacja jest niewystarczająca. Dlatego jeżeli przyjdziemy z nastawieniem, że jedno spotkanie wystarczy i nasz problem jak za dotknięciem magicznej różdżki zniknie, możemy wyjść z gabinetu rozczarowani.
Pierwsza konsultacja przede wszystkim ma służyć jak najlepszemu zrozumieniu powodów, dla których pacjent/klient postanowił poszukać pomocy. Seksuolog w przypadku podejrzeń, że trudności mogą mieć podłoże fizjologiczne, może skierować na badania do lekarza specjalisty np. ginekologa, urologa lub endokrynologa. Zapisując się na wizytę u psychologa-seksuologa należy pamiętać, że nie jest to lekarz, tym samym nie ma możliwości wypisywania recept i decydowania na temat podjęcia farmakoterapii. Jeżeli interesuje nas konsultacja lekarska należy poszukać lekarza np. ginekologa lub psychiatry, który uzyskał specjalizację z seksuologii.
Dla większości osób mówienie o swoim życiu intymnym obcej osobie jest trudne, co jest zupełnie naturalne. Warto pamiętać, że seksuolog to specjalista, który jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się w życiu seksualnym. Jego celem nie jest ocena tego co pacjent/klient mówi np. pod kątem moralności, a udzielenie profesjonalnej pomocy.
Nierozwiązywane problemy związane z seksualnością mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na nasze życie seksualne, ale również na nasze samopoczucie i relacje z innymi, dlatego warto podjąć ten krok i skorzystać z pomocy specjalisty.